Układanie puzzli to świetny sposób na spędzanie wolnego czasu. Lecący w tle audiobook czy ulubiony serial to wręcz idealny scenariusz na długie jesienne wieczory. Dodatkowo obrazy składające się z 1000 czy 2000 elementów wyglądają naprawdę imponująco. Nie oznacza to jednak, że puzzle są zarezerwowane tylko dla dorosłych. Korzyści z tej efektownej dla naszego umysłu gry mogą czerpać nawet 2-letnie dzieci. Oczywiście pod warunkiem, że wybierzemy dla nich odpowiednie puzzle dla 2 latka w kolorowym pudełku. O jakich korzyściach z układania mowa? 

Nauka koncentracji

Koncentracja i dziecko to wydawać by się mogło dwa słowa leżące na przeciwległych biegunach. Nauka skupienia jest jednak nieodłączną częścią rozwoju naszych dzieci. Układanie puzzli pozytywnie wpływa na sprawność motoryki, co u 2-letnich dzieci jest niezwykle istotne. Chwytanie małych elementów i utrzymywanie ich w dłoni to zadanie, nad którym osoby dorosłe nie muszą nawet się dłużej zastanawiać. U małych dzieci wygląda to zdecydowanie inaczej. Wymaga ogromnego skupienia, które jest ćwiczone podczas układania. 

Puzzle i nauka wytrwałości

Z pewnością wiesz, jak dużo cierpliwości i wytrwałości wymaga układanie puzzli. Te same cechy rozwijają się u 2-letniego dziecka, które z naszej perspektywy mierzy się ze znacznie prostszym zadaniem. Złe dopasowanie czy długie poszukiwania brakujących elementów na samym początku wzbudzają irytację. Po pewnym czasie jednak dziecko uczy się, że rozwiązanie przychodzi po czasie i włożonej pracy. Jest to mechanizm, który wyuczony na wczesnych etapach życia przerodzi się w niezwykle przydatną cechę w późniejszych latach. 

Puzzle a wiara we własne możliwości

Poczucie sprawczości towarzyszy nie tylko dorosłym osiągającym niesamowite sukcesy. Jest to element, który powinien towarzyszyć w życiu każdego z nas – także dwuletniego dziecka. Po prawidłowym ułożeniu elementów w dziecku zostaje wzmocnione poczucie wiary w siebie i we własne możliwości – cecha niezwykle ważna w początkowych etapach rozwoju.