Układanie puzzli to niezwykle rozwijająca aktywność dla osób w każdym wieku. Szczególne korzyści możemy zaobserwować zwłaszcza u najmłodszych. Opiekunowie mogą się jednak zastanawiać, jaki wiek będzie odpowiedni, by wzbogacić dziecięce zabawy o układanie puzzli. Recepta jest jednak prosta – im szybciej, tym lepiej dla rozwoju malucha, oczywiście pod warunkiem, że wybierzemy odpowiednie puzzle dla 2 latka. Jakie w takim razie powinny one być? 

Puzzle dla 2-latka a rozmiar elementów 

W wieku 2 lat dziecko jest niezwykle ciekawe świata, a przy tym zaczyna się najmniej przyjemny etap w jego wczesnym życiu – ząbkowanie. Wówczas wkładanie do buzi wszystkiego, co znajdzie pod ręką, jest zjawiskiem w pełni normalnym. Należy jednak zadbać o to, by w pobliżu nie znalazły się małe przedmioty mogące zagrozić zdrowiu, a nawet życiu. Nie inaczej jest w przypadku puzzli. Elementy powinny być na tyle duże, że dziecko nie będzie mieć możliwości włożenia ich w całości do buzi. 

Z jakiego materiału puzzle dla 2-latka?

Ustaliliśmy, że puzzle, które kupisz swojemu dziecku, prawdopodobnie wylądują w jego ustach. Gryzienie i ssanie puzzli papierowych gwarantuje szybkie zniszczenie, a co za tym idzie problem z ułożeniem obrazka. Dużo rozsądniejszym rozwiązaniem będzie wiec wybór puzzli drewnianych lub piankowych.

Liczba elementów puzzli dla 2-latka 

Zbyt duża liczba elementów rodzi frustrację i złość u maluchów. Oczywistością jest, że 2-letnie dziecko nie poradzi sobie z puzzlami dedykowanymi dla dorosłych. Z ilu elementów w takim razie powinien składać się zestaw dla dzieci? W wieku 2 lat w zupełności wystarczą puzzle składające się z 8 lub 10 dużych elementów – najlepiej piankowe, które można ułożyć w formie maty do zabawy.  Dzięki tak niewielkiej liczbie nie ma mowy o szybkim zniechęceniu. Ich ułożenie sprawia, że dziecko jest dumne z własnych możliwości. Przy mniejszym formacie obrazka w zupełności może wystarczyć zestaw składający się z kilku obrazków, z których każdy to tylko 2 pasujące do siebie elementy.